Urząd Gminy
    Komorniki

  Gminny Ośrodek
    Kultury

 Patronat
   
Medialny

 Sponsorzy
 


 Opis
     instrumentów

 

Jakub Garbacz-organy
Ewa Murawska-flet


Niedziela, 25 czerwca, godz. 17.00
Kościół p.w. św. Floriana w Wirach
Prowadzenie ks.kan.K.Szachowicz

(wstęp wolny)


Gedymin Grubba-organy
Anita Rywalska-Sosnowska-sopran

Sobota, 1 lipca, godz. 19.00
Kościół p.w. św. Andrzeja Apostoła w Komornikach
Prowadzenie Alicja Siatka

(wstęp wolny)

 

   
 

    Program :
    25 czerwca

 1) Jan Sebastian Bach (1685-1750) -
     Sonate Es-dur, BWV 1031
        
            Allegro moderato
                          Siciliano
                           Allegro

 2) Jan Sebastian Bach (1685-1750) -  
     Koncert a-moll, według Antonio Vivaldiego,
    
BWV 593 (organy solo)
 3) Sigfrid Karg-Elert (1877-1933) -
     Chaccone (flet solo)
 4) Tomasz Kiesewetter (1911-1992) -
     Preludium i Toccata C-dur (organy solo)
 5) Jan Sebastian Bach (1685-1750) -
     Aria na strunie G
 6) Antonio Vivaldi (1678-1741) -
     Koncert nr 2 g-moll,
     RV 315
(Lato” z „Czterech pór roku)
                   
Allegro non molto
           Allegro e tutto sopra il canto
                           Adagio
                           Presto
 

    


  1 lipca

 1) Dietrich Buxtehude (1637-1707) -
     Preludium in d, BuxWV 140 (organy solo)
 2) Franciszek Schubert (1797-1828) -
     Pieśń „An Sylwia”
 
3) Pietro Mascagni (1863-1945) -
     Aria Santuzzy „Voi lo sapete o mamma“ z
     opery Kawaleria Rusticana
 
4) Nikolaus Hasse (c.1617-1672) -
     „Allein Gott in der Hoh sei Ehr“
z
     tabulatury pelplińskiej
(organy solo)
 5) Stanisław Moniuszko (1819-1872) -
     Prząśniczka
 6) Arrigo Boito (1842-1918) -
     Aria Małgorzaty „Laltra notte in fondo al
     mare“
z opery
Mefistofeles
 7) Jan Sebastian Bach (1685-1750) -
     Toccata i Fuga F-dur, BWV 540
     (organy solo)
 8) Władysław Żeleński (1837-1921) -
     Marzenia dziewczyny
 9) Francis Poulenc (1899-1963) -
     cztery pieśni z cyklu  „La courte paille”
                   
”Quelle aventure!”
                  
"Ba, Be, Bi, Bo, Bu”
                “Les anges musiciens”
                        ”Le carafon”
 10) Johannes Brahms (1833-1897) -
       “O Gott, du frommer  Gott”
,
       op. 122 (organy solo)
 11) Georges Bizet (1838-1875) -
       Sequidille z opery
Carmen

 

 

 

 

Jakub Garbacz
urodzony w 1975 roku w Kielcach, swoją muzyczną edukację rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej w Kielcach, w klasie fortepianu. Jednocześnie rozpoczął naukę gry na organach u Jerzego Rosińskiego - organisty Bazyliki Katedralnej w Kielcach, a także kształcenie w Diecezjalnej Szkole Organistowskiej w Kielcach pod kierunkiem ks. Zbigniewa Rogali. W 2000 roku ukończył z wyróżnieniem studia w klasie organów prof. Mirosława Pietkiewicza w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.
Jakub Garbacz uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich interpretacji i improwizacji organowej, które prowadzili m.in.: H.Vogel, L.Lohmann, J.Guileau, L.Digris, B.Haas, P.van Dijk, J.Gembalski, K.Ostrowski, R.M.Stangier, B.Oberhammer, M.Czajka, J.Serafin, J.Regnere, F.Klinda. Uczestniczył również w konkursach muzyki organowej: Brno 1997 (udział w półfinale), Rumia 1997 (II nagroda), Wilno 1999. 
Aktualnie pełni funkcję I organisty Bazyliki Archikatedralnej w Łodzi, jest organizatorem cyklicznych koncertów w kościołach Łodzi i okolic. Sprawuje kierownictwo artystyczne nad cyklem koncertów „Katedralne Wieczory Muzyczne” w łódzkiej archikatedrze, oraz nad Festiwalem Muzyki Organowej i Kameralnej w Skierniewicach. Współpracuje z Salezjańskim Liceum Muzycznym w Lutomiersku koło Łodzi. Jakub Garbacz jest współzałożycielem Polskiego Wirtualnego Centrum Organowego www.organy.art.pl Koncertował w wielu ośrodkach muzycznych w Polsce i za granicą (zwłaszcza kraje skandynawskie). Na stałe współpracuje z Joanną Woszczyk - Garbacz (flet) oraz z zespołem wokalnym All` Antico. Jakub Garbacz współpracuje z lokalnymi mediami (radio, prasa, TV) promując muzykę organową. 
Jakub Garbacz jest członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych oraz Wiceprezesem Zarządu Stowarzyszenia PRO MUSICA ORGANA.
Prócz działalności ściśle artystycznej zajmuje się także nagrywaniem muzyki organowej i sakralnej. Działa także jako społecznik na rzecz rozwoju Ziemi Łódzkiej, m.in. w ramach Stowarzyszenia „Lotnisko dla Łodzi”.

Ewa Murawska
flecistka, jest absolwentką Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie fletu prof. A. Łęgowskiego (2003, dyplom z wyróżnieniem) oraz solowych studiów podyplomowych w "Ecole Nationale de Musique" w Paryżu (2003-2005) w klasie wirtuoza fletu, prof. Patricka Gallois, które ukończyła z notą PREMIER PRIX. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury, Rządu Polskiego, Rządu Włoskiego, Rządu Francuskiego, Polsko-Niemieckiej Fundacji Kultury oraz wielu fundacji prywatnych. W roku 2006 otrzymała z rąk Ministra Kultury, Kazimierza Michała Ujazdowskiego prestiżowe stypendium „Młoda Polska”. Lekcje gry na flecie pobierała u najlepszych flecistów naszych czasów, takich jak Philippe Bernold, Peter-Lucas Graf, Bonita Boyd, Marina Piccinini, Kazunori Seo, Christel Rayneau, Pierre-Yves Artaud, Rien de Reede i in. Ewa Murawska jest laureatką międzynarodowych konkursów muzycznych, m.in. z założonym przez siebie zespołem kameralnym „Trio Cantabile” (E. Murawska, J. Woszczyk-Garbacz, J. Zathey) zdobyła III nagrodę na X. Międzynarodowym Konkursie Fletowym im. F. Kuhlaua w Uelzen (Niemcy, 2003) oraz I nagrodę jednomyślnie "Premier Prix l'Unanimite" na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Paryżu (2005). Jest także laureatką ogólno-polskich konkursów studenckich "Primus inter Pares" (III miejsce) oraz "Najlepszy z Najlepszych" (II miejsce). Aktywnie koncertuje jako solistka (m.in. z orkiestrą kameralną Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, jak również solowe recitale w Paryżu, Rzymie i Berlinie), kameralistka - m.in. z Poznańskim Triem Fletowym i kwartetem Classic Ensemble, uczestniczy w prestiżowych festiwalach muzycznych jak m. in. Warszawska Jesień, Poznańska Wiosna Muzyczna, Festiwal Mozartowski, jest także członkiem poznańskiej orkiestry „Sinfonietta Polonia”. Ewa Murawska prowadzi mistrzowskie kursy fletowe w Tónlistarskólinn w Stykkishólmi (Islandia), jest autorką kilkunastu publikacji w ogólnopolskich czasopismach muzycznych (m.in. Muzyka 21, Twoja Muza). Jest także absolwentką studiów podyplomowych w Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu na wydziale menedżer kultury (2005).

Gedymin Grubba
jest studentem roku dyplomowego AM im. S. Moniuszki w Gdańsku w klasie organów prof. R. Peruckiego i w klasie kompozycji prof. E. Głowskiego. Jest dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Katedrze Pelplińskiej oraz organizatorem cykli koncertów kameralnych w Kolegiacie pw. Wniebowzięcia NMP w Koronowie i w kościele Ewang. - Augsb. w Mikołajkach. Koncertuje i uczestniczy w kursach mistrzowskich w kraju i za granicą. Jest prezentatorem organów Archikatedry w Oliwie. Laureat konkursów z zakresu interpretacji muzyki organowej i kompozycji. Należy do Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich. Od 2003 r. jest prezesem zarządu Fundacji Promocji Sztuki im. Gabriela Fauré w Gdańsku. Posiada nagrania radiowe, płytowe i telewizyjne.

Anita Rywalska-Sosnowska
ur. 1976 r., ukończyła klasę fortepianu w PSM I st. im. T. Bairda w Iławie. Po dwóch latach nauki w PSM II st. w Olsztynie (klasa śpiewu solowego mrg I. Stefańskiej) przeniosła się na Uniwersytet Warmińsko - Mazurski, gdzie ukończyła Wydział Pedagogiki i Wychowania Artystycznego. Obecnie jest absolwentką AM im. S. Moniuszki w Gdańsku, w klasie śpiewu solowego ad. W. Maliszewskiej. Jako członek zespołu rozrywkowego "Horpyna" uczestniczyła w wielu wybitnych przedsięwzięciach artystycznych, m.in. Festiwale w Opolu, Operze Leśnej w Sopocie, Krynicy Górskiej, w Teatrze "Stu" w Krakowie (Benefis B. Kaczyńskiego), koncerty za granicą, a także nagranie 2 CD. Brała udział w koncercie poświęconym rocznicy śmierci ks. J. Popiełuszki w Warszawie, gdzie u boku wybitnych śpiewaków operowych (m.in. I. Kłosińska, E. Pańko, P. Raptis) wykonała wspólnie utwór M. Sewena Sinfonia Sacra (którą również zarejestrowano na CD). Jako solistka koncertuje w kraju i za granicą. Uczestniczy też w licznych kursach wokalnych, prowadzonych przez najwybitniejszych pedagogów śpiewu solowego.


(Noty biograficzne opracowano na podstawie materiałów nadesłanych przez artystów)
 

   
       
 

Ogólnopolski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej
 Komorniki 2006
 Gminny Ośrodek Kultury
 62-052 Komorniki, ul. Stawna 7/11
tel  061  8 107 449 gokkomorniki@wp.pl , www.komorniki.pl