Urząd Gminy
    Komorniki

  Gminny Ośrodek
    Kultury

 Patronat
   
Medialny

 Sponsorzy

 

List

Dyrektora Naczelnego
Antoniego Pawlika
i
Dyrektora Artystycznego
Krzysztofa Czerwińskiego 

   
 

„Należy mieć w wielkim poszanowaniu organy piszczałkowe jako tradycyjny instrument muzyczny, którego brzmienie ceremoniom kościelnym dodaje majestatu, a umysły wiernych podnosi do Boga i spraw niebieskich”.
/Konstytucja o Liturgii Świętej Soboru Watykańskiego II, nr 120/
Od wieków liturgia kościoła chrześcijańskiego nierozerwalnie związana jest z dźwiękami muzyki organowej. Charakterystyczny nastrój niedzielnej eucharystii, świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy kojarzy się z muzyką, której transcendentalny wymiar oddać może jedynie „król instrumentów”. Niezwykłe piękno zewnętrzne oraz bogactwo brzmieniowe organów sprawiają, że często wykorzystuje się je poza liturgią. Trudno o instrument bardziej odpowiedni dla zacisza świątyni, a jednocześnie nadający się doskonale do użytku koncertowego.
Po raz pierwszy gmina Komorniki jest gospodarzem tego typu imprezy muzycznej, której tegoroczna, czerwcowo-lipcowa edycja będzie zarazem inauguracją Festiwalu. Koncerty będą odbywały się w kościele p.w. św. Andrzeja Apostoła w Komornikach i parafii p.w. św. Floriana w Wirach.
Dzięki staraniom księdza proboszcza Jerzego Kaźmierczyka oraz księdza proboszcza Kazimierza Szachowicza w obu kościołach został przeprowadzony generalny remont instrumentów. Organom przywrócono pełną dyspozycję brzmienia, co w połączeniu z dobrą akustyką wnętrza kościołów stwarza sprzyjające warunki do prezentacji literatury organowej i kameralnej.
W cyklu czterech koncertów inauguracyjnego Festiwalu usłyszymy utwory wielkich mistrzów z różnych epok w wykonaniu wybitnych artystów. W tym roku do współpracy zostali zaproszeni muzycy reprezentujący trzy polskie ośrodki muzyczne: Poznań, Łódź i Gdańsk. Koncert inauguracyjny uświetni występ Poznańskiego Chóru Katedralnego a na koncercie zamykającym festiwal usłyszymy Polską Orkiestrę Barokową.
Swym repertuarem i wykonaniem artyści ukażą nam jak ponadczasowa i wartościowa jest muzyka stworzona przez wielkich kompozytorów, którzy pozostawili po sobie przebogatą spuściznę lub pojedyncze, ale do dziś uznawane za wybitne dzieła.
Pragnę wyrazić głębokie przekonanie, że Ogólnopolski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej - Komorniki 2006, na wzór podobnych imprez odbywających się w Polsce w okresie letnim, między innymi w Leżajsku, Oliwie, Kamieniu Pomorskim czy w Wolsztynie, wpisze się na stałe w kalendarz imprez kulturalnych Wielkopolski i stanie się wizytówką gminy Komorniki. Wierzę, że koncerty dostarczą wielu niezapomnianych przeżyć oraz niepowtarzalnych emocji wszystkim artystom i słuchaczom, a dla ich organizatorów i pomysłodawców staną się źródłem satysfakcji.
Słowa podziękowania za wsparcie Festiwalu kieruję pod adresem Urzędu Gminy Komorniki, zwłaszcza na ręce Wójta Jana Brody, Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Komornikach Antoniego Pawlika, księży proboszczów Jerzego Kaźmierczyka i Kazimierza Szachowicza, naszych Patronów Medialnych oraz Sponsorów, których ofiarność umożliwiła zorganizowanie tegorocznego programu Festiwalu.
Serdecznie zapraszam Państwa na wszystkie koncerty Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej - Komorniki 2006. Życzę wielu artystycznych wzruszeń i niezapomnianych wrażeń.

                            Dyrektor Artystyczny Festiwalu
                                   Krzysztof Czerwiński

 

 

 


 

 

 

 

Szanowni Państwo
Miło mi jest powitać Państwa w Gminie Komorniki i zaprosić do wysłuchania czterech koncertów I edycji Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej - Komorniki 2006. Cieszę się, że pomysł zrealizowania festiwalu został urzeczywistniony, czego efektem jest dzisiejszy koncert inauguracyjny. W imieniu Gminnego Ośrodka Kultury - Samorządowej Instytucji Kultury, obchodzącej w tym roku jubileusz 15-lecia swojego istnienia, składam serdeczne i gorące podziękowania naszym sponsorom i współorganizatorom. Ich życzliwość, zainteresowanie, sympatia jaką darzą Ziemię Komornicką i umiłowanie muzyki, sprawiły, że Komorniki i Festiwal utkwią głęboko w świadomości wielu znakomitych artystów i melomanów w kraju i za granicą. Serdecznie dziękuję wszystkim Artystom Festiwalu za przyjęcie naszego zaproszenia. Dzięki ich talentowi będziemy mogli usłyszeć utwory muzyczne znanych mistrzów i przeżyć prawdziwą ucztę duchową. Życzę Państwu i Wykonawcom niezapomnianych wrażeń artystycznych.

                             Dyrektor Naczelny Festiwalu
                                       
Antoni Pawlik

 


                                    

 

   
       
 

Ogólnopolski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej
 Komorniki 2006
 Gminny Ośrodek Kultury
 62-052 Komorniki, ul. Stawna 7/11
tel  061  8 107 449 gokkomorniki@wp.pl , www.komorniki.pl